Kontrolerzy szukają radia w twoim aucie. Potem mogą wysłać wezwanie do zapłaty
- Kontrolerzy Poczty Polskiej będą mogli sprawdzać, czy kierowcy płacą abonament za radio samochodowe
- Pracownicy poczty mają takie uprawnienie również wobec aut służbowych
- Za nieużywane odbiorniki nie trzeba płacić abonamentu
Kontroler może sprawdzić abonament za radio w aucie
Na Bankier.pl czytamy o mało znanym uprawnieniu kontrolerów Poczty Polskiej. Mogą robić zdjęcia zaparkowanym na ulicy samochodom, w których jest zamontowane radio. Potem sprawdzają, czy jego właściciel opłaca abonament RTV.
Pracownik placówki pocztowej wydaje dowód potwierdzający zarejestrowanie odbiornika radiofonicznego i telewizyjnego. Dokument to "Zawiadomienie o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego użytkownika".
Czytaj także: Abonament RTV to absurd. Prawo jest tak dziurawe, że nie wiadomo, jak je stosować
Zgodnie z ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych do wnoszenia opłaty za każdy posiadany odbiornik telewizyjny i radiofoniczny zobowiązane są wszystkie: jednostki centralne, przedsiębiorstwa, instytucje, podmioty prowadzące działalność gospodarczą.
Dotyczy to również samochodów służbowych. Właściciel firmy powinien jest zobowiązany do zarejestrowania w placówce Poczty Polskiej każdy wykorzystywany w firmie odbiornik. Również ten znajdujący się w służbowym aucie.
Opłata za radio, które nie działa
Serwis Dostawczakiem.pl zapytał rzecznika Poczty Polskiej Daniela Witowskiego o to, czy trzeba płacić również za radio zepsute lub niepodłączone w aucie firmowym lub za takie, które ma odłączoną antenę, bo służy np. tylko do słuchania muzyki ze smartfona.
Ustawa zawiera domniemanie, że każdy, kto posiada odbiornik radiowy lub telewizyjny, korzysta z tego odbiornika, a co za tym idzie jest zobowiązany do uiszczania opłat abonamentowych. Należy wskazać, że nie jest to interpretacja Poczty Polskiej, lecz ustawodawcy. Kontrolerzy Spółki są zobowiązani do działania w granicach obowiązującego prawa. Regulacje te były przedmiotem kilkukrotnego badania przez Trybunał Konstytucyjny, który jednak nie uznał ich za niezgodne z Konstytucją RP.
Sprawa dotyczyła kontrolera, który miał sfotografować zaparkowane auto należące do firmy mieszkańca Rudy Śląskiej. Jak opisał portal, samochód był obrandowany, przez co nietrudno było ustalić jego właściciela. Niedługo po sfotografowaniu pojazdu mężczyzna otrzymał pismo z Wydziału Abonamentu RTV Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej, który poinformował o wszczęciu postępowania administracyjnego dotyczącego abonamentu RTV.
Rzecznik dodaje, że abonamentu za odbiornik nieużywany nie trzeba płacić. Trzeba jednak jednoznacznie udowodnić, że się z niego nie korzysta. Do tego momentu obowiązuje domniemanie wynikające z art. 2 ust. 2 (ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych).
Opłaty za odbiorniki – razem czy oddzielnie?
Jak pisaliśmy w innym artykule w INNPoland, Poczta Polska już wcześniej przypominała o obowiązku płacenia za abonament radiowy. Wirtualne Media przypominają, że jeśli płacimy abonament radiowo-telewizyjny za odbiorniki domowe, to nie musimy jużpłacić za radio samochodowe.
Inaczej jest w sytuacji, gdy samochód zarejestrowano na firmę. Wtedy dodatkowy koszt to 7,50 zł miesięcznie. Tak samo w przypadku auta wynajętego lub leasingowane od firmy. Jeśli w umowie nie podano inaczej, opłatę uiszcza spółka.