Jeśli idziesz na L4, siedź pod wskazanym adresem. Wiemy, co zrobi kontrola, jeśli cię nie zastanie
- Jedno z najczęstszych wykroczeń to absencja pracownika pod adresem, który wskazał na druku L4, podczas kontroli
- Jeśli pracownik poda błędny adres, musi natychmiast skorygować go u pracodawcy
- Wątpliwości co do tego, czy zwolnienie L4 było wykorzystywane niezgodnie z jego celem, rozstrzyga odpowiednia jednostka organizacyjna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ZUS
Pracownik na L4
Pracownik, który znajduje się na zwolnieniu chorobowym, powinien znajdować się pod podanym przez siebie adresem. Może go wtedy czekać kontrola.
O tym, kiedy się ją przeprowadza, jak wygląda i co czeka pracownika, którego wówczas nie było w domu, informują eksperci Conperio. Conperio to największa na polskim rynku firma doradcza, specjalizująca się w problematyce absencji chorobowej.
Jak wygląda kontrola pracownika na L4?
Gdy pracodawca ma wątpliwości co do zasadności wykorzystywania L4 przez pracownika, zleca kontrolę. Kontroler posiada legitymację i zgodę na przeprowadzenie działania. Jego pracę nadzoruje aplikacja z systemem monitoringu GPS.
Na miejscu kontroler przeprowadza krótki anonimowy wywiad z pracownikiem. Uzyskane informacje zwykle dodatkowo służą ulepszeniu procesów w firmie. Pracownicy chętniej bowiem dzielą się opiniami anonimowo osobom z zewnątrz niż bezpośredniemu przełożonemu. Szczegółowy raport z kontroli otrzymuje pracodawca.
Kto może kontrolować pracowników?
Pracodawca ma prawo do przeprowadzenia kontroli formalnej oraz sposobu, w jaki wykorzystuje się zwolnienie. Z przepisów "Kodeksu pracy" wynika jednak, że pracodawcy ze zwolnieniami o wątpliwych uzasadnieniach przez pierwsze 33 dni są pozostawieni sami sobie. Sytuację komentuje Mikołaj Zając, prezes Conperio oraz ekspert rynku pracy.
Tutaj niestety pojawia się problem decyzyjności ZUS-u. Państwowa jednostka, mając wielokrotnie w jednym miejscu wszystkie niezbędne dane, by cofnąć tzw. "naciągaczom" zasiłek, zwleka z decyzjami, w niektórych przypadkach – nawet 2 lata.
ZUS nie zwraca uwagi na okres, w którym nie jest on zobowiązany do zabezpieczenia społecznego. Jednocześnie to on określa, czy zwolnienie lekarskie od pracy było wykorzystywane niezgodnie z celem. W razie potrzeby opinię wystawia lekarz leczący. W razie sporu ZUS wydaje decyzję, od której przysługują środki odwoławcze.
Pracodawca zatrudniający poniżej 20 pracowników może złożyć wniosek do ZUS-u o przeprowadzenie kontroli (...), a zatrudniający ponad 20 może też przeprowadzić kontrolę samodzielnie lub przy pomocy wyspecjalizowanych firm. ZUS nie ma obowiązku, aby z urzędu podejmować czynności mające na celu kontrolowanie zasadności wypłacania wynagrodzeń chorobowych w kontekście nieprawidłowego wykorzystywania L4.
Czytaj także: ZUS pozwoli chorować tam, gdzie chcesz. Pracodawcy załamani - nie będą mogli kontrolować pracowników
Co jeśli pracownika nie było w czasie kontroli?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ZUS podaje, że jeśli kontrola pracownika na L4 wykazała, że nie było go w danym dniu w miejscu zamieszkania lub pobytu ubezpieczonego, należy ją ponowić.
Mikołaj Zając apeluje o szczegółowe sprawdzenie adresu wpisanego na druku zwolnienia L4. Celowe wprowadzenie w błąd skutkuje niemożnością przeprowadzenia kontroli zwolnienia przez pracodawcę.
Pracownik ma obowiązek zadbać o właściwy adres na druku zwolnienia, a lekarz ma obowiązek prawidłowo wypełnić druk. Jeżeli pracownik błędnie poda adres, co w konsekwencji skutkować będzie nieobecnością, to powinien złożyć niezwłoczne wyjaśnienia pracodawcy, a pracodawca do tego czasu może zawiesić wypłatę świadczeń.
Sam kontroler musi w takiej sytuacji zgłosić błąd formalny do ZUS-u, który następnie się do niej ustosunkuje.
Czego nie wolno robić, będąc na zwolnieniu lekarskim?
Jak pisaliśmy w innym artykule w INNPoland, będąc na L4 nie powinno się wykonywać pewnych czynności. Jedną z najważniejszych jest wykonywanie w tym czasie pracy zarobkowej. – Zwolnienie lekarskie wystawione choremu ma służyć regeneracji i powrotowi do zdrowia – podkreśla Grzegorz Dyjak z centrali ZUS-u.
Czytaj także: https://innpoland.pl/185086,zus-byla-kandydatka-na-prezeske