Nowy rok i już masz dość pracy? Sprawdź listę dni wolnych, masz ich aż 115
- W 2023 r. łącznie będzie 115 dni wolnych
- Z trzynastu dni świątecznych w sobotę lub niedzielę wypadną trzy
- W weekend majowy pracownik może liczyć na aż dziewięć dni wolnego
Dni wolne w 2023 r.
Osoby zatrudnione na umowę o pracę już teraz powinny zastanawiać się nad tym, kiedy brać dni wolne, aby mieć jak najdłuższe urlopy. Wystarczy umiejętnie gospodarować czasem przeznaczonym na pracę, który w 2023 r. wynosi 250 dni.
Dni wolnych będzie natomiast 115 (wraz z weekendami), z czego 13 jest świątecznych. Cztery święta wypadają w sobotę albo niedzielę; niedzielne są dość pechowe, bo nie dostaniemy za nie "w zamian" wolnego w dni robocze. Inaczej w przypadku sobót, wówczas dzień ustawowo wolny pracownik wykorzysta w innym terminie.
Dni wolne ustawowo
W tym roku mamy 13 dni ustawowo wolnych, wliczając Nowy Rok. Pozostałe to:
- 6 stycznia: Trzech Króli,
- 9 kwietnia: Wielkanoc,
- 10 kwietnia: Poniedziałek Wielkanocny,
- 1 maja: Święto Pracy,
- 3 maja: Święto Konstytucji 3 Maja,
- 28 maja: Zielone Świątki,
- 8 czerwca: Boże Ciało,
- 15 sierpnia: Święto Wojska Polskiego,
- 1 listopada: Wszystkich Świętych,
- 11 listopada: Święto Niepodległości,
- 25 grudnia: pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
- 26 grudnia: drugi dzień Bożego Narodzenia.
Urlop w styczniu
Pierwszy, zimowy urlop możemy sobie zorganizować już w styczniu. Ponieważ święto Trzech Króli z 6 stycznia wypadnie w piątek, długi weekend dostaniemy bez konieczności wychodzenia z własną inicjatywą.
A jeśli ktoś pomyślał o tym zawczasu, dzięki załatwieniu sobie dni wolnych od 2 do 5 stycznia, to (wliczając Sylwestra) będzie wypoczywał przez 10 dni pod rząd.
Długi weekend majowy
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby plany na majówkę snuć już teraz. Pierwszego maja mamy Święto Pracy, a Konstytucji już trzeciego w środę, tak wystarczy wziąć dzień wolny we wtorek, a urlop będzie trwał przez pięć dni bez przerwy.
Weekend majowy może być jednak jeszcze dłuższy. Wystarczy skłonić się ku wykorzystaniu jeszcze dwóch dni wolnych (czwartego i piątego maja), aby wiosenna laba trwała aż dziewięć dni.
Czytaj także: Dobre wieści dla pracowników. Firmy ujawniły swoje plany na 2023 r.
Dni wolne w czerwcu i lipcu
Boże Ciało zawsze przypada na czwarty dzień tygodnia, tak więc wolne z 8 czerwca przedłużmy sobie na kolejne dni, biorąc urlop dzień później. Da to nam cztery dni wolne. Jak będzie wyglądała sytuacja w sierpniu?
Pracownik zyska czas na nawet czterodniową wycieczkę dzięki wzięciu wolnego 14 sierpnia, a więc dzień przed świętem Wojska Polskiego. Masz w planach jeszcze dłuższy wypad? W takim razie dobierz wolny 16, 17 i 18 sierpnia, a zyskasz urlop o długości dziewięciu dni.
Dni wolne w listopadzie
Dzień Wszystkich Świętych katolicy będą obchodzić w tym roku w środę. Wykorzystaj więc przysługujące ci dni wolne na 2 i 3 listopada, a zyskasz aż pięć dni wolnych. Możesz również zdecydować się na odpoczynek od pracy w dniach 30 i 31 października, aby nie wykonywać obowiązków przez dziewięć dni.
Dni wolne w grudniu
Grudzień już za nami, ale kto nie wykorzystał go maksymalnie w 2022 r., ten ma jeszcze szansę w 2023. Święta Bożego Narodzenia wypadną w poniedziałek i wtorek, nie będziesz więc potrzebować dobierania urlopu, aby twój zimowy długi weekend trwał cztery dni.
Jeśli zostało ci jeszcze parę dni wolnych i wciąż chcesz je wykorzystać, najbardziej będzie się to opłacało w dniach 27-29 grudnia. Wliczając Nowy Rok "pożegnasz się" z pracą na dziesięć dni.
Niedziele handlowe w 2023 r.
Dla wielu osób sposobem na spędzanie czasu wolnego jest chodzenie na zakupy. O tym, które niedziele będą handlowe w tym roku, napisaliśmy w innym artykule w INNPoland. Będzie ich siedem: 29 stycznia, 2 kwietnia, 30 kwietnia, 25 czerwca, 27 sierpnia, 17 grudnia, 24 grudnia.
Czytaj także: https://innpoland.pl/186520,urlop-ojcowski-jakie-bedzie-wynagrodzenie