To ostatni moment na przelew. Czeka nas trzydniowa przerwa
- 6 stycznia system obsługujący przelewy międzybankowe ma przerwę
- Warto zaplanować płatności wcześniej
- W przeciwnym razie pieniądze dotrą do odbiorców dopiero w poniedziałek 9 stycznia
Nadchodzi święto Trzech Króli. To już ostatni moment na wykonanie przelewu
Już jutro 6 stycznia, czyli święto Trzech Króli. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy, którym tym razem wypada w piątek.
To spore utrudnienie nie tylko ze względu na zamknięte sklepy. Tego dnia przerwę w standardowym funkcjonowaniu ma również system rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych.
Standardowo, w dni robocze, rozliczenia i rozrachunki zlecone w systemie transakcji (przelewy i polecenia zapłaty) odbywają się w trakcie trzech sesji rozliczeniowych od poniedziałku do piątku o godz. 9:30, 13:30 i 16:00. W święta Elixir nie funkcjonuje.
Co to oznacza? Z uwagi na trzydniową przerwę w działaniu systemu terminowe płatności przypadające na 6 stycznia warto zaplanować i zlecić wcześniej.
Jeśli przelew zostanie ustawiony w czwartek 5 stycznia po godz. 16:00, to pieniądze trafią na konto odbiorcy dopiero kolejnego dnia roboczego, czyli w poniedziałek 9 stycznia. Zatem zostało już niewiele czasu, aby wykonać przelew przed długim weekendem.
Przelew w euro zrobisz bez problemu
Jednak nie wszystkie płatności będą odłożone w czasie. Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) informuje, że 6 stycznia bez zmian będzie funkcjonował system Euro Elixir, w którym rozliczane są krajowe i transgraniczne przelewy w euro.
Poza tym do dyspozycji klientów pozostaje także system płatności natychmiastowych Express Elixir, który obsługuje przelewy bez przerwy - 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodni, przez 365 dni w roku, również w weekendy i święta. Ten system pozwala na przesyłanie pieniędzy między rachunkami różnych banków.
Gdzie zrobić zakupy 6 stycznia?
6 stycznia obowiązuje zakaz handlu. W związku z tym popularne dyskonty i supermarkety będą nieczynne. Mimo to będzie można zrobić zakupy w niektórych punktach.
Na otwarcie placówek z pewnością zdecyduje się Żabka. Jednak warto pamiętać, że decyzja w tym zakresie należy do franczyzobiorcy, a godziny otwarcia mogą być inne niż w dni robocze. Zakupy będzie można zrobić również w niektórych sklepach Carrefour Express. Informacja o godzinach otwarcia widnieje na drzwiach wejściowych.
Poza tym drobne zakupy z pewnością zrobimy również na stacjach benzynowych, które widnieją na pokaźnej liście wyjątków od zakazu handlu w niedziele i święta.
Kiedy czekają nas podobne utrudnienia? W Polsce mamy 13 dni ustawowo wolnych od pracy:
- 1 stycznia (w 2023 r. – niedziela) – Nowy Rok,
- 6 stycznia (piątek) – Trzech Króli,
- 9 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc,
- 10 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny,
- 1 maja (poniedziałek) – Święto Pracy,
- 3 maja (środa) – Święto Konstytucji 3 maja,
- 28 maja (niedziela) – Zielone Świątki,
- 8 czerwca (czwartek) – Boże Ciało,
- 15 sierpnia (wtorek) – Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
- 1 listopada (środa) – Wszystkich Świętych,
- 11 listopada (sobota) – Święto Niepodległości,
- 25 grudnia (poniedziałek) – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
- 26 grudnia (wtorek) – drugi dzień Bożego Narodzenia.