Jaką dostaniesz rentę socjalną? Wszystko, co musisz wiedzieć o świadczeniu ZUS

Natalia Bartnik
08 marca 2023, 13:22 • 1 minuta czytania
Renta socjalna to jedno ze świadczeń, które wypłaca ZUS. Zobacz, ile można z niego dostać w tym roku i kiedy można się o nie ubiegać.
Ile wyniesie renta socjalna w 2023 r.? Fot. Marek BAZAK/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Ile wynosi renta socjalna w 2023 r.?

Wysokość tego świadczenia co roku zmienia się ze względu na waloryzację. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał na swojej stronie internetowej, że od 1 marca 2023 r. z renty socjalnej można dostać 1588,44 zł.

Czym jest renta socjalna?

To rodzaj świadczenia wypłacanego z ZUS co miesiąc osobom niezdolnym do pracy. Renta socjalna przysługuje osobie, o której lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska ZUS stwierdziła, że jest całkowicie niezdolna do pracy i ta niezdolność powstała w określonym czasie.Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Czytaj także: Brak ręki czy nogi to nie podstawa do renty. Tak ZUS zmniejszył liczbę niezdolnych do pracy

Są dwa rodzaje renty: na stałe, niezdolność do pracy jest trwała; na czas określony, gdy niezdolność do pracy nie jest trwała.

Kto może pobierać rentę socjalną?

Prawo do świadczenia zyskuje osoba, która spełnia powyższy warunek oraz ma ukończone 18 lat. Wyjątkiem są kobiety, które wyszły za mąż w wieku 16 lat.

Nie masz prawa do renty socjalnej, jeśli otrzymujesz pieniądze z:

lub renty:

Jakie dokumenty trzeba złożyć?

Gdzie złożyć dokumenty?

Dokumenty można złożyć w swoim oddziale ZUS lub wysłać je pocztą.

ZUS odebrał prawo do renty

W innym artykule w INNPoland pisaliśmy o sytuacji, gdy ZUS odebrał prawo do renty mężczyźnie bez nogi. Historię Łukasza Podlaskiego opisał "Super Express". Teraz Łukasz Podlaski zbiera pieniądze na operację kolana, dzięki której znów będzie mógł chodzić. Ponieważ jest nierefundowana, założył na nią zbiórkę.

W wieku 11 lat mężczyźnie amputowano nogę, ponieważ zachorował na raka kości. Kilkanaście lat później uszkodził kolano drugiej nogi i od tamtej pory musi się poruszać na wózku. A jednak ZUS zadecydował, że prawo do renty mu się nie należy. Choć wcześniej wypłacał ją przez ponad 20 lat. "Upraszczając, lekarze w pewnym momencie uznali, że jestem zdrowy, tylko nie mam nogi. (...) Jestem osobą poruszającą się na wózku! Nie mogę normalnie chodzić przez problemy z drugą nogą. Jak mam znaleźć pracę? Dlaczego mnie tak potraktowali?" – mówił Podlaski dziennikarzowi "Super Expressu".

Czytaj także: https://innpoland.pl/191204,pracowal-44-lata-a-nie-ma-swiadczenia-kiedy-zus-nie-przyznaje-emerytury