Będzie lepiej, ale... jeszcze nie teraz. Najnowsza prognoza Rady Polityki Pieniążnej

Natalia Bartnik
08 marca 2023, 19:57 • 1 minuta czytania
8 marca 2023 r. Rada Polityki Pieniężnej zakończyła posiedzenie. Zobacz, jakie decyzje podjęła w związku ze stopami procentowymi oraz jakie ma przewidywania co do inflacji i cen.
Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o utrzymaniu stóp procentowych NBP Fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Prognoza cenowa

W dniach 7-8 marca 2023 r. odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. W informacji przesłanej przez Narodowy Bank Polski podano, że prognozę inflacji oparto na założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP. Roczna dynamika cen może wyglądać następująco:

Prognoza inflacji

RPP przewiduje, że krajowa inflacja będzie spadać dzięki osłabieniu tempa wzrostu PKB, w tym również konsumpcji.

W efekcie Rada ocenia, że dokonane wcześniej silne zacieśnienie polityki pieniężnej NBP będzie prowadzić do obniżania się inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego NBP. Jednocześnie ze względu na skalę i trwałość oddziaływania wcześniejszych szoków, które pozostają poza wpływem krajowej polityki pieniężnej, powrót inflacji do celu inflacyjnego NBP będzie następował stopniowo.Narodowy Bank Polski

Czytaj także: Odmowa rat przez wakacje kredytowe. "Błąd" banku może dotyczyć wielu osób

Prognoza tempa wzrostu PKB

PKB: Produkt Krajowy Brutto, wskaźnik efektów pracy społeczeństwa.

Oprocentowanie

Jedną z decyzji Rady było utrzymanie wysokości stóp procentowych. A zatem wciąż wynoszą:

Poziom inflacji w styczniu

W styczniu 2023 r. inflacja CPI wyniosła 17,2 proc. rdr. (CPI: wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych).

Do wzrostu inflacji względem grudnia przyczyniły się:

Jednocześnie jednak obniżają się ceny surowców oraz inflacja PPI, czyli cen produkcyjnych. W połączeniu z osłabieniem aktywności gospodarczej poskutkuje to obniżeniem krajowej dynamiki cen dóbr konsumpcyjnych. Spadek ma nastąpić w kolejnych kwartałach.

Podwyżki rat kredytów

Osoby, które skorzystały z zeszłorocznych wakacji kredytowych, na jakiś czas mogły odetchnąć z ulgą. Ale teraz raty do nich wrócą i to ze zdwojoną siłą. Pisaliśmy o tym w innym artykule w INNPoland. Teraz ci kredytobiorcy będą musieli zapłacić 8 z 12 rat, a każda z nich może być wyższa niż w 2022 r. o kilkanaście tysięcy złotych.

"Stopy procentowe stopniowo rosły, ale aktualizacja oprocentowania przez banki odbywa się co trzy miesiące lub co sześć miesięcy, więc podwyżki stały się odczuwalne dopiero w drugiej połowie roku" – potwierdził główny ekonomista Expander Advisors Jarosław Sadowski, którego cytuje Business Insider.

Czytaj także: https://innpoland.pl/191267,gospodarka-polski-po-roku-od-wybuchu-wojny-prof-witold-orlowski-ocenia