Wysoka kara za zostawienie bagażu. Będziecie pilnować go jak oka w głowie

Natalia Bartnik
10 marca 2023, 13:49 • 1 minuta czytania
Jeździsz metrem do pracy, na uczelnię albo na zakupy? Pilnuj bagażu jak oka w głowie. Nie tylko dlatego, że ktoś może go ukraść. Za po zostawienie go będzie się płacić grzywnę.
Za zostawienie bagażu w metrze będzie grzywna Fot. Andrzej Stawinski/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Kara za zostawienie bagażu

9 marca radni z Warszawy przyjęli uchwałę w sprawie przepisów porządkowych, które obowiązują w miejskiej komunikacji. Polska Agencja Prasowa podała, że za zaostrzeniem przepisów było 52 radnych. Żaden nie był przeciw i żaden nie wstrzymał się od głosu.

Jedna z regulacji dotyczy zostawienia bagażu w metrze. Osoba, która to zrobi, będzie musiała zapłacić grzywnę do 500 zł. Jakie są pozostałe zasady?

Czytaj także: Warszawa 2050. 5 linii metra i 15 minut do każdej usługi. Obietnica Trzaskowskiego

Inne zakazy

Warszawscy radni zadecydowali, że w metrze pojawi się zakaz:

Osoby, które dopuszczą się takich zachowań, będą karane naganą lub grzywną wynoszącą do 500 zł. Zmiany zaczną obowiązywać po upływie 14 dni od dnia, w którym zostaną ogłoszone w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

Zabrania się zachowań, które mogą wywołać awaryjne lub nieplanowane zatrzymanie pojazdu albo wymuszających zmianę wyznaczonej trasy.Uchwała o zmianach w przepisach porządkowych w stołecznej komunikacji miejskiej

Dlaczego wprowadzono uchwałę?

Do radnych z wnioskiem o nowelizację przepisów zwrócił się warszawski Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie. O tym, dlaczego wystosowano wniosek, opowiedział PAP rzecznik prasowy ZTM Tomasz Kunert.

Niestety, dość często mamy do czynienia z pozostawionymi bagażami, na przykład na stacjach metra, co na długi czas dezorganizuje funkcjonowanie podziemnej kolei i jest uciążliwe dla pasażerów. Każdy taki przedmiot musi być sprawdzony przez specjalistyczne służby, co wiąże się z zamknięciem stacji i zatrzymaniem ruchu oraz ewakuacją pasażerów. Po wprowadzeniu proponowanych zmian możliwe będzie sankcjonowanie określonych zachowań przez policję.Tomasz Kunertrzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie

W uzasadnieniu uchwały podano, że nowe zasady są podyktowane tym, że "policja odstępuje od karania sprawców określonych zachowań, powołując się na fakt, że nie są one wprost wymienione w przepisach".

Bagaże z samolotu

O bagażach pisaliśmy również w innym artykule w INNPoland. W lutym zgubili je jednak nie pasażerowie, a... samolot, który je transportował. Był to lot z Kutaisi do Gdańska, którym podróżowało ok. 250 osób. Jak informowało Radio Gdańsk, o braku bagażu pasażerów poinformowano po wylądowaniu. Samolot był wtedy opóźniony o ponad dwie godziny.

– Ludzie byli wściekli, bo byli np. podróżni z Ostródy, którzy w bagażu mieli kluczyki od samochodu, a samochód stał na płatnym parkingu przy lotnisku. Musieli organizować sobie transport. Na lotnisku w Gdańsku kazano nam wypełnić druczki o zagubionych bagażach i to wszystko. Ja w bagażu mam rzeczy osobiste, jakieś pamiątki, suszone owoce. Nie wiem, czy one wrócą w całości. Pierwszy raz zdarzyła się taka sytuacja, że wszystkie bagaże zaginęły – cytuje wypowiedź jednego z pasażerów Radio Gdańsk. Linia Wizz Air wydała w tej sprawie oświadczenie.

Wizz Air potwierdza, że z przyczyn operacyjnych bagaże z lotu nr W61730 nie zostały zabrane na pokład samolotu. Linia dokłada wszelkich starań, aby dostarczyć bagaże następnym dostępnym lotem. Wizz Air szczerze przeprasza wszystkich pasażerów za zaistniałe niedogodności. Wizz Air
Czytaj także: https://innpoland.pl/169421,71-latka-nie-poleciala-na-wakacje-zazartowala-o-bombie-w-swoim-bagazu