Kulczyk sprzedał autostrady. Na tej transakcji zarobi krocie

Maria Glinka
08 września 2023, 09:15 • 1 minuta czytania
Sebastian Kulczyk sprzedał udziały w spółkach autostradowych. Trafią w ręce Francuzów. "Rzeczpospolita" informuje, że kwota transakcji opiewa na 3 mld zł. Eksperci uważają to za ogromny sukces przedsiębiorcy.
Sebastian Kulczyk domknął sprzedaż udziałów w spółkach autostradowych. Fot. Lukasz Gdak/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Kulczyk sprzedał autostrady. Francuzi zapłacą 3 mld zł

Transakcja, o której informowaliśmy na początku lipca, w końcu została sfinalizowana. Jak podaje "Rzeczpospolita", Sebastian Kulczyk sprzedał udziały w spółkach autostradowych. Sprawa została domknięta w ostatnich dniach.


Udziały kupił francuski fundusz inwestycyjny Meridiam. Tym samym potwierdziły się wcześniejsze doniesienia, że to właśnie Francuzi przejmą autostrady. Dziennik informuje, że kwota transakcji opiewa na 3 mld zł.

Spółka KI One, należąca do Kulczyka, miała miała 23,8 proc. udziałów w spółce Autostrada Wielkopolska (AWSA) i 40 proc. udziałów w spółce Autostrada Wielkopolska II (AWSA II.).

Poza tym pod młotek poszły też Autostrada Eksploatacja (AESA), która odpowiada za utrzymanie koncesyjnych odcinków autostrady A2, oraz budowlana spółka A2 Route. 

Meridiam pojawił się w Polsce w 2008 r., kiedy zaprezentował plany wybudowania autostrady A2 na Mistrzostwa Europy w piłce nożnej mężczyzn w 2012 r. Później pozyskał udziały w innych państwach np. w Niemczech (autostrada A5), Francji (welodrom w Saint-Quentin-en-Yvelines) czy USA (port Miami Tunnel i autostrada North Tarrant Express Highway).

Eksperci bez ogródek: to sukces Kulczyka

"Rz" podaje, że sprzedaż pakietów koncesyjnych spółek AWSA, AWSA II oraz AESA i A2 Route to część długofalowej strategii przyjętej przez firmę Kulczyk Investments.

Przedsiębiorca robił pierwsze przymiarki do tej transakcji tuż przed wybuchem wojny w Ukrainie. Jej finalizacja kończy 30-letni proces budowy wartości tych aktywów. Tym samym grupa może rozpocząć kolejny etap w ramach międzynarodowej strategii.

Eksperci, z którymi rozmawiał dziennik, uważają, że zakończenie transakcji akurat w tym czasie to sukces Kulczyka. Zwracają uwagę, że rynek finansowy i infrastrukturalny w Polsce cały czas walczy ze skutkami inflacji i rosyjskiej napaści na Ukrainę, a sama sprzedaż udziałów to proces duży i skomplikowany.

Zdaniem specjalistów dowodzi to, że przedsiębiorca potrafi dopasować swój portfel do nowych trendów gospodarczych.

Kulczyk już nie kieruje Kulczyk Investments

Sprzedaż udziałów to niejedyne ważne zmiany w życiu biznesmena. Pod koniec czerwca 2023 r. informowaliśmy w INNPoland.pl, że Sebastian Kulczyk ustąpił z funkcji prezesa Kulczyk Investments.

Stanął na czele rady nadzorczej i przekazał fotel prezesa zarządu Dawidowi Jakubowiczowi, który w latach 2018-2023 pełnił w KI funkcję CIO (Chief Information Officer), a przez ostatnie 5 lat kierował również spółką Ciech. Do zarządu dołączył także Jarosław Romanowski, dotychczasowy członek zarządu Ciech, który będzie odpowiadał za finanse Grupy KI. – Zgodnie ze strategią chcemy być partnerem pierwszego wyboru dla zorientowanych na rozwój spółek z obszarów biotechnologii, produktów SaaS, nowoczesnych technologii energetycznych oraz najwyższej klasy nieruchomości mieszkaniowych – przekonywał wówczas Kulczyk.