Abonament do zapłacenia nawet jeśli nie masz telewizora. Tak zdecydował sąd
Decyzja NSA spotkała się z ostrą krytyką i budzi liczne kontrowersje. Krytycy argumentują, że nałożenie opłaty na osoby, które nie korzystają z mediów tradycyjnych, jest niesprawiedliwe i nieuzasadnione.
Decyzja sądu w sprawie obowiązku opłaty abonamentu RTV
Sprawa dotycząca opłat abonamentowych dla osób korzystających z telewizji i radia za pomocą urządzeń mobilnych, takich jak smartfony, laptopy czy tablety, miała swój początek w kontroli przeprowadzonej na początku 2018 roku. Podczas tej kontroli nakazano rejestrację monitora LCD jako odbiornika telewizyjnego i nałożono opłatę w wysokości 681 zł.
Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który pierwotnie stwierdził, że abonament dotyczy jedynie posiadaczy telewizorów i radioodbiorników, a urządzenia takie jak monitory, laptopy czy smartfony nie są w tej kategorii.
Nowy wyrok NSA stanowi, że obowiązek płacenia abonamentu nie jest związany z konkretnym urządzeniem, na którym są odbierane treści radiowe i telewizyjne. Obejmuje to smartfony, laptopy, tablety i inne mobilne urządzenia, które umożliwiają dostęp do tego rodzaju treści.
W myśl tego orzeczenia, samo korzystanie z audycji radiowych czy programów telewizyjnych na tych urządzeniach jest wystarczającym powodem do uznania osoby za płatnika abonamentu.
Misja publiczna finansowana z portfeli Polaków
NSA podkreślił, że opłata abonamentowa ma służyć "realizacji misji publicznej", czyli dostarczaniu obywatelom treści radiowo-telewizyjnych o charakterze publicznym. Decyzja NSA wskazuje, że obowiązek ten nie jest ściśle związany z posiadaniem konkretnego typu urządzenia, a raczej z ogólną możliwością korzystania z programów publicznych.
Jednocześnie orzeczenie to budzi pytania o sensowność i sprawiedliwość samego systemu opłat abonamentowych.
Abonament RTV jest obowiązkowy w Polsce. Opłata ta obejmuje finansowanie działalności publicznych mediów, takich jak Polskie Radio i Telewizja Polska. Zgodnie z polskim prawem, każda osoba fizyczna lub prawna, która posiada odbiornik radiowy lub telewizyjny, zobowiązana jest do płacenia abonamentu RTV.
Po ogłoszeniu dzisiejszego wyroku NSA obowiązek ten de facto ciąży na wszystkich obywatelach, którzy nie są zwolnieni z mocy prawa. Wysokość abonamentu ustalana jest przez ustawodawcę i podlega corocznej waloryzacji.
Czytaj także: https://innpoland.pl/194663,ile-osob-placi-abonament-rtv-fatalne-dane-upomnienia-poczty-na-nicZwolnienie z obowiązku opłaty abonamentu RTV
Jak informowaliśmy w INNPoland, nie wszyscy obywatele są zobowiązani do płacenia abonamentu RTV. Istnieją określone warunki, które pozwalają na zwolnienie z tej opłaty. Oto niektóre z warunków, które umożliwiają uniknięcie płacenia abonamentu RTV:
- Ukończony 75. rok życia.
- Ukończony 60. rok życia i prawo do emerytury.
- Posiadanie I grupy inwalidzkiej.
- Bycie weteranem o statusie inwalidy wojennego lub wojskowego.
W Polsce, osoby uprawnione do zwolnienia z opłat abonamentowych, zgodnie z określonymi warunkami, muszą pamiętać o konieczności samodzielnego podjęcia kroków w celu skorzystania z tego przywileju.