Auchan, jak Leroy Merlin, opuszcza reżim Putina. Wielki majątek trafił do 23-latka
Decyzja stanowi punkt zwrotny w polityce tej francuskiej sieci, która była obiektem krytyki za swoje zaangażowanie na rosyjskim rynku w kontekście naruszeń praw człowieka i agresji na Ukrainę.
Auchan kończy działalność w Rosji
Najbardziej zaskakującym aspektem tej transakcji jest fakt, że nabywcą gigantycznego majątku handlowego stał się oficjalnie 23-letni mężczyzna. Informacja ta budzi wiele pytań i spekulacji na temat motywacji i planów nowego właściciela oraz tego, jakie zmiany mogą być wprowadzone w rosyjskiej sieci handlowej.
"Spółka Ceetrus, będąca częścią grupy Auchan i zarządcą galerii handlowych, sfinalizowała transakcję sprzedaży swoich aktywów w Rosji. Według informacji z Jednolitego Państwowego Rejestru Podmiotów Prawnych od 12 kwietnia nowym właścicielem tych aktywów jest spółka Galerie Handlowe. Co jednak budzi większe zainteresowanie, to fakt, że jej głównym właścicielem, poprzez spółki Kama Capital JSC i Kama Capital Management Company, jest 23-letni Tagir Szaimardanow" – podaje dziennik "Rzeczpospolita".
Ta transakcja wzbudza wiele pytań i spekulacji na temat tego, jak młody przedsiębiorca może wpłynąć na rosyjski rynek nieruchomości handlowych. Gazeta RBK podjęła próbę skontaktowania się z Tagirem Szaimardanowem, ale bezskutecznie.
Przypomnijmy, że sieć sklepów Auchan była jedną z nielicznych, która trwale opierała się naciskom społeczeństwa i społeczności międzynarodowej, które sugerowały, że jedynym właściwym wyjściem w obliczu zbrodniczej napaści Rosji Putina na niepodległą Ukrainę jest definitywne zakończenie działalności gospodarczej na terytorium wschodniego reżimu.
Leroy Merlin również opuścił Rosję
Francuska sieć marketów branży budowlanej, Leroy Merlin, ogłosiła równo rok temu decyzję o opuszczeniu rosyjskiego rynku, planując sprzedaż wszystkich swoich sklepów w Rosji. Ta decyzja oznacza koniec długoletniej obecności Leroy Merlin w Rosji i przekazanie działalności lokalnemu zarządowi.
Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę wielu międzynarodowych graczy biznesowych musiało zmierzyć się z trudnymi decyzjami dotyczącymi swojej obecności na rosyjskim rynku. Leroy Merlin, podobnie jak wiele innych firm, początkowo kontynuował swoją działalność w Rosji, pomimo rosnącego napięcia międzynarodowego i apeli do zaprzestania wspierania rosyjskiej gospodarki.
Sieć marketów budowlanych mogła pochwalić się ponad setką sklepów w aż 62 rosyjskich miastach. Pierwotnie, podobnie jak Auchan, tuż po napaści wojsk rosyjskich na niepodległą Ukrainę deklarowała chęć kontynuowania działalności na terytorium państwa agresora.