Oto nasze postanowienia noworoczne. Szokujące, ilu Polaków w 2025 chce zmienić pracę

Marta Zinkiewicz
10 stycznia 2025, 11:41 • 1 minuta czytania
W ostatnich latach nic tak jak sztuczna inteligencja nie wpłynęło na rynek pracy. Polacy czują presję zmian i zamiast zadbać o work-life balance, wolą w ciągu najbliższych 12 miesięcy postawić na rozwój osobisty i podejmowanie ryzyka.
Z badania wynika, że ponad połowa respondentów (54 proc.) spodziewa się w 2025 roku wyzwań związanych z ich życiem zawodowym. Fot. Daria Nepriakhina/Unsplash
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Ostatnie dni grudnia i pierwsze stycznia często sprzyjają refleksjom. Te w tym roku u wielu osób skupiły się na życiu zawodowym. Wniosek? Badanie przeprowadzone przez portal Pracuj.pl wykazało, że aż 74 proc. Polaków planuje w 2025 roku zmienić pracę.


Zarobki to główna motywacja do zmiany pracy 

Tyle samo, bo również 3 na 4 Polaków uważa, że warto podejmować ryzyko i realizować ambitne cele zawodowe. Co wskazuje na to, że zmiana pracy nie zawsze jest wynikiem niezadowolenia z obecnej.

Jednak dla większości pracowników kluczowym czynnikiem motywującym do zmiany miejsca zatrudnienia są mimo wszystko finanse. Według badania LiveCareer aż 81 proc. respondentów decyduje się na zmianę pracy głównie z powodów finansowych. Inne ważne powody to potrzeba zmiany środowiska zawodowego, lokalizacja miejsca pracy czy lepsze warunki do rozwoju.

Do listy postanowień noworocznych Polaków dołącza również chęć zdobywania nowych kompetencji i rozwój osobisty.

Czytaj także: https://innpoland.pl/210260,kto-szuka-pracy-w-polsce-wzrasta-zatrudnienie-z-trzech-krajow

Niepewność gospodarcza a decyzje zawodowe

Obecna sytuacja gospodarcza i polityczna w Polsce oraz na świecie wpływa na decyzje zawodowe wielu pracowników. Z badania wynika, że ponad połowa respondentów (54 proc.) spodziewa się w 2025 roku wyzwań związanych z ich życiem zawodowym. Obawy często dotyczą stabilności zatrudnienia – wskazuje na to 47 proc. badanych.

Co ciekawe, jedynie 37 proc. badanych planuje zadbać o work-life balance. To nadal ponad 1/3 badanych, jednak wciąż niewiele w porównaniu z wynikiem 52 proc. tych, którzy liczą na rozwój zawodowy i zdobywanie umiejętności. Polacy czują, że nadchodzący rok przyniesie duże zmiany na rynku pracy i być może nie jest to najlepszy moment na zwolnienie tempa. 76 proc. badanych wierzy, że podejmowanie odważnych kroków, dotyczących kariery zawodowej, będzie mieć sens mimo trudności gospodarczych w Polsce i na świecie. 

29 proc. badanych ma zamiar negocjować podwyżkę, a 18 proc. osób będzie starało się o awans.