Polacy mają najmniejszą motywację do pracy w Europie. Ten raport tłumaczy dlaczego
Należymy do najbardziej zapracowanych narodów w Europie. Raport firmy ADP – zajmującej się administracją personalną – "People at work 2024" podaje, że znacznie gorzej wypadamy jednak w przypadku motywacji. Raport podejmuje też zagadnienia starzejącego się społeczeństwa czy braku identyfikacji z firmą.
Polacy bez entuzjazmu do pracy
Przodujemy europejskich trendach – badanie pokazuje, że w całej Europie widoczny jest spadek zawodowej motywacji i bardzo niski wskaźnik identyfikacji z firmą. Średnia europejska zaangażowania w pracy w czołowych krajach nie przekracza 20 proc. Badanie ustaliło nasz poziom na 14,5 proc. Niżej są jedynie Czesi, z wynikiem 13,4 proc.
Dla porównania, wedle ADP w RPA 30,7 proc. zatrudnionych charakteryzuje się wysoką motywacją zawodową.
Powody? Wedle Marcina Miki z ADP Polska to charakterystyka "europejskiego stylu życia". Czyli: cieszymy się bezpieczeństwem socjalnym, dzięki czemu utrata pracy nie zawsze oznacza natychmiastową katastrofę finansową.
Niedoceniani i bez kompetencji
Wedle danych z raportu polscy pracownicy często czują się niedoceniani i mają niskie poczucie własnych kompetencji zawodowych, a czasem wręcz nie rozumieją swojej roli. Mniej nam zależy na pracy w danej firmie i w razie czego łatwiej jest pogodzić się z poszukiwaniem nowej pracy.
Mniej niż połowa pracowników ma poczucie, że ich pracodawca inwestuje w umiejętności, które są im potrzebne do rozwoju zawodowego.
Co mogłoby nam podnieść motywację? Wyższe płace – ADP wskazuje, że większość pracowników oczekuje podwyżek, a jedynie 19 proc. przewiduje, że to się nie stanie. Ten wskaźnik podniósł się jednak w porównaniu do 2023 roku o 3 proc.
Brak przywiązania do firmy
Raport wskazuje, że coraz mniej osób identyfikuje się z firmą, dla której pracuje. W całej Europie ten wskaźnik również jest niski, na tle świata – średnio 17,2 proc.
Ważnym czynnikiem są też zmiany społeczne. Spada odsetek zatrudnionych w trybie hybrydowym, którzy najczęściej zgłaszają wysoką satysfakcją z pracy. Wedle ADP osoby tak zatrudnione częściej wiążą się z firmą.
Do tego jedynie 21 proc. ankietowanych uważa, że ich pracodawca dba o ich zdrowie psychiczne.
Najbardziej oddani swojej pracy w Europie są seniorzy. Ze względu na długi staż pracy i trudności w znalezieniu nowego zatrudnienia, pracownicy po 50 roku życia częściej wykazują wysoką motywację i tożsamość z firmą. Nasze społeczeństwo jednak się starzeje, rotacja na rynku pracy jest niska, co hamuje dynamikę kariery i negatywnie wpływa na zaangażowanie reszty społeczeństwa.
Nie pierwsze takie badania
Wyniki z "People at work 2024" pokrywają się z podobnymi raportami na temat rynku pracy w Polsce. Pogłębione badanie przeprowadzono pośród 34 tys. pracowników w 18 krajach.
Przypominamy, że na INNPoland poruszaliśmy już te dane we wcześniejszych artykułach.
Czytaj także: https://innpoland.pl/207968,polacy-w-pracy