Specjalny poradnik nauczy Polaków, jak reagować na kryzys. Trafi do każdego domu

Marta Zinkiewicz
10 marca 2025, 11:35 • 1 minuta czytania
Każde gospodarstwo domowe w Polsce otrzyma specjalnie przygotowaną broszurę. "Poradnik kryzysowy" będzie zawierał praktyczne wskazówki dotyczące postępowania w sytuacjach kryzysowych.
Wersja papierowa poradnika ma być sukcesywnie dostarczana do wszystkich gospodarstw domowych od września, a całość dystrybucji powinna zakończyć się przed końcem roku. Fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Polski "Poradnik kryzysowy" będzie inspirowany 23 podobnymi dokumentami wydanymi w innych częściach Europy i świata. Broszura ma pomóc obywatelom w przygotowaniu się na różne zagrożenia, nie tylko związane z potencjalnymi konfliktami zbrojnymi. 


To inicjatywa koordynowana przez MSWiA we współpracy z MON i Rządowym Centrum Bezpieczeństwa.

Zwiększanie świadomości bez wzbudzania lęku

Przedstawiciele rządu podkreślają, że poradnik ma zwiększyć świadomość Polaków w zakresie bezpieczeństwa i zwiększyć poziom przygotowania na sytuacje kryzysowe, ale bez wzbudzania niepotrzebnego lęku, zmniejszając ryzyko paniki i chaosu w przypadku realnego zagrożenia.

– To ma być poradnik, nie straszownik. Chodzi o to, by w przystępny sposób pokazać, jak reagować w różnych sytuacjach kryzysowych – powiedział w rozmowie z gazeta.pl Robert Klonowski z MSWiA.

Czytaj także: https://innpoland.pl/211325,rzad-chce-skonczyc-zapore-w-siarzewie-protestuje-sie-przeciw-niej-od-lat

Dodaje, że każdy, kto otrzyma poradnik, powinien być w stanie m.in. przetrwać w domu przez 72 godziny w przypadku braku prądu czy udzielić pierwszej pomocy domownikowi w razie wypadku.

Co znajdzie się w "Poradniku kryzysowym"?

Broszura licząca od 20 do 30 stron będzie zawierać m.in.: informacje o zasadach pierwszej pomocy, wskazówki dotyczące zabezpieczenia domu przed pożarem, porady dotyczące przygotowania zapasów żywności i wody na wypadek kilkudniowego braku prądu, instrukcje postępowania w sytuacjach ekstremalnych, takich jak klęski żywiołowe czy zagrożenia militarne.

Dodatkowo, w dokumencie przypomniane zostaną uproszczone sygnały alarmowe – trzyminutowy, modulowany dźwięk syreny oznacza zagrożenie, a trzyminutowy sygnał ciągły jego odwołanie.

Czytaj także: https://innpoland.pl/211217,microsoft-rozwija-centra-danych-w-polsce-warte-miejsce-do-inwestowania

Kiedy poradnik trafi do domów?

Poradnik najpierw dostępny będzie dla wszystkich w wersji online, co ma nastąpić już w kwietniu. Wersja papierowa ma być sukcesywnie dostarczana do wszystkich gospodarstw domowych od września, a całość dystrybucji powinna zakończyć się przed końcem roku.

Koszt całej akcji, obejmującej zarówno opracowanie, jak i wysyłkę broszur, szacowany jest na kilkanaście do kilkudziesięciu milionów złotych.