Polskie kempingi last minute. Które miejsca warto odwiedzić jesienią?

Aleksandra Jaworska
W czasie pandemii podróżowanie kamperem stało się popularną formą spędzania wolnego czasu. W Polsce sprzedaje się coraz więcej tego typu pojazdów, zarówno nowych, jak i używanych. Również na kempingach coraz trudniej o wolną przestrzeń.
Wyprawy kamperowe mogą być związane tylko z wypoczynkiem lub zwiedzaniem Fot. 123RF/erix2005
Wynajmując samochód kempingowy w wypożyczalni mamy tę korzyść, że wszystkie ważne czynności zostaną wykonane przez firmę, która taki kamper wam użycza. W zasadzie zostaje nam jedynie ustawienie lusterek.

Wybierając się w podróż kamperem, ważne jest, by dokładnie czytać regulaminy i cenniki. Nietrudno trafić na pola namiotowe, na których obowiązują opłaty, jak za dobę hotelową i ceny naliczane są za każdy rozpoczęty dzień.
To znaczy, że jeśli na przykład przyjedziemy w piątek, a wyjedziemy w niedzielę, zapłacimy za 3 dni. W Polsce na szczególną uwagę zasługuje kilka miejsc z kempingiem jako główną atrakcją.

1. Kemping Katowice

Niewiele jest w Polsce kempingów całorocznych, nowoczesnych i do tego dobrze zlokalizowanych. Camping nr 215 w Katowicach ma wszystkie te cechy. Dobrze utrzymane parcele, duże i czyste sanitariaty, komfortowe domki letniskowe, ale przede wszystkim lokalizacja w samym sercu miasta, a dokładniej w malowniczej Dolinie Trzech Stawów.


Ze względu na położenie, kemping jest chętnie odwiedzany przez zagranicznych turystów, którzy zatrzymują się tu, aby zobaczyć Katowice lub będąc w drodze do Krakowa. Kemping jest częścią Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Katowicach.

2. Kemping Poznań – Malta

Kompleks Hotel i Kemping Malta należący do Poznańskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, to kolejny kemping miejski. Podobny do tego w Katowicach, jednak nie tak nowy i nowoczesny. Położony blisko Jeziora Maltańskiego, jest zarówno doskonałą bazą do zwiedzania miasta, jak i świetną miejscówką na postój w trasie. Do autostrady A2 jest z niego naprawdę blisko. Podobnie jak w Katowicach, zatrzymują się tutaj głównie zagraniczni turyści.

3. Campus Domasławice

Każdy kto tu przyjeżdża pierwszy raz może być zaskoczony wielkością terenu oraz przestrzenią, jaką do dyspozycji mają goście ośrodka. Ilość atrakcji, jak kort do tenisa, boiska czy park linowy, sprawia, że to doskonałe miejsce nawet na dłuższy pobyt. Jest nawet włoska restauracja.

4. Plac Kempingowy Kurpiowska Kraina

Malowniczo położony, zlokalizowany tuż nad jeziorem Rozoga plac kempingowy jest obecnie częścią ośrodka Kurpiowska Kraina. Ośrodek zbudowany ze sporym rozmachem powstał z funduszy unijnych. Do dyspozycji jest restauracja, plac zabaw, plaża, boisko i wypożyczalnia sprzętów wodnych.

5. Pole namiotowe Leśna Polana koło Grajewa

To dość duże pole namiotowe nad jeziorem Toczyłowo. Jako jedyny kemping w Polsce ma miejsca dla turystów, którzy lubią posiedzieć długo wieczorami i poimprezować oraz drugą strefę, za niewielkim wzniesieniem, gdzie jest miejsce dla szukających ciszy. Dzięki ukształtowaniu terenu wieczorne imprezowanie w pierwszej strefie nie przeszkadza tym, którzy zatrzymali się w drugiej.

ABC podróży kamperem

Samochodem kempingowym kieruje się w dużym stopniu tak samo jak samochodem osobowym. Niemniej jednak pojazd jest większy i cięższy, dlatego jego prowadzenie wymaga większej koncentracji od kierowców, którzy na co dzień nie jeżdżą dużymi samochodami.

Maksymalna liczba osób, które mogą podróżować samochodem kempingowym jest wpisana w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Pasażerowie muszą podróżować w pozycji siedzącej z zapiętymi pasami bezpieczeństwa.
– Wpłacamy opłatę rezerwacyjną i umawiamy się na odbiór kampera, na szkolenie. Przed odbiorem nasz klient dostaje pakiet informacji, poradników i dodatkowo informacje o kempingach i atrakcjach kraju, do którego się wybiera – tłumaczy Adam Soczewka, prezes wypożyczalni kamperów Campery AS ONE.

Kamper to ruchomy dom, dlatego każdy może urządzić się w nim jak sobie tego życzy. Należy jednak pamiętać, że środek ciężkości pojazdu powinien znajdować się jak najniżej. Poprawia to bezpieczeństwo i stabilność samochodu na drodze. Wszystkie ciężkie bagaże należy umieszczać w niższych schowkach, a lżejsze w szafkach położonych wyżej.

Pakowanie rzeczy do kampera bardziej przypomina przeprowadzkę niż przygotowania do wyjazdu na urlop. Zamiast toreb lepiej zaopatrzyć się w kartony, które są po prostu pojemne. Zestaw rzeczy, które zabieramy na wyprawę kamperem nie różni się znacząco od zwykłego wyjazdu wakacyjnego. Kamper daje oczywiście więcej swobody i oferuje więcej miejsca. Podczas podróżowania kamperem po Polsce mogą się przydać:

Na pokładzie każdego kampera powinien się znaleźć zestaw niezbędnych akcesoriów kempingowych. Są to przede wszystkim: przedłużacz i przyłącza/przejściówki CEE, wąż do wody, zestaw garnków, czajnik, suszarka do prania czy zastawa stołowa.

Podczas jazdy należy zwracać uwagę na ograniczenia wysokości. Ani na chwilę nie wolno zapominać, że prowadzimy pojazd o wysokości blisko 3 metrów. W praktyce oznacza to zwracanie uwagi na zadaszone parkingi, stacje serwisowe i benzynowe, a nawet dojazdy do punktów poboru opłat dla samochodów osobowych na niektórych autostradach, czyli musimy być czujni wszędzie tam, gdzie może się okazać, że kamper się nie zmieści.
Podstawową sprawą w podróży kamperem jest prawidłowe ustawienie lusterek, tak aby wyeliminować martwe poleFot. 123RF/welcomia
Do 120 km/h kamper zużywa około 10 l oleju napędowego na 100 km. Po solidnym zatankowaniu zostaje tylko wybrać miejsce, w którym spędzimy najbliższy czas. Na początku sprawdzamy czy na danym kempingu ujęcie wody znajduje się w miejscu, gdzie będziemy stacjonować czy musimy zatankować przed zaparkowaniem.

– Poza sezonem, od września, kwota wynajmu kampera to 3600 zł brutto za siedem dni, za weekend od 1900 zł brutto, jest to taki duży weekend: piątek, sobota, niedziela, poniedziałek – mówi Adam Soczewka.

Koniec lata nie oznacza końca wyjazdów kamperami i przyczepami kempingowymi. Wrzesień i październik to świetne miesiące, podczas których można wykorzystać chociażby weekendy. Jeśli nie znajdziecie dla siebie w Polsce nic ciekawego, pamiętajcie, że w takich krajach, jak Chorwacja, Włochy, Grecja, Turcja, Albania wiele kempingów wciąż jest czynnych jesienią.
Czytaj także: Rzucili ciepłe posadki i ruszyli w podróż życia. Zosia i Kuba pandemię spędzają w kamperze