Za błąd Zuckerberga zapłacą pracownicy. 11 tysięcy osób musi odejść z Facebooka
- Na 9 listopada zostały zapowiedziane masowe zwolnienia w Facebooku
- To największy okres zwolnień w ciągu działalności serwisu
- Na tę chwilę w Mecie jest zatrudnionych ok. 87 000 osób
Masowe zwolnienia w Facebooku
W poniedziałek 7 listopada dziennik "The Wall Street Journal" poinformował, że jeszcze w tym tygodniu w Facebooku nastąpią grupowe zwolnienia, które obejmą tysiące pracowników. Podczas spotkania z kadrą kierowniczą spółki te doniesienia potwierdził Mark Zuckerberg.
Ustalenia dziennika "The Wall Street Journal" już 9 listopada mają się stać rzeczywistością. W środę rano Meta, właściciel Facebooka, rozpocznie odwoływanie pracowników.
Ten okres zwolnień ma być największy w trakcie 18 lat funkcjonowania firmy. Obecnie Zuckerberg zatrudnia ok. 87 000 pracowników, a redukcja etatów ma objąć nawet 13 proc. kadry. Ma to być aż 11 tys. pracowników. Komunikat o tym zamieścił "ABC News".
Jak podaje "Computer World" redukcja obejmie m.in. oddział Reality Labs, który "Next" nazywa "ukochanym oddziałem Zuckerberga". To w nim w głównej mierze powstawało Metaverse.
Dlaczego doszło do zwolnień w Facebooku?
"Computer World" wskazał, że informacja o planowanych redukcjach pojawiła się zaledwie kilka tygodni po tym, jak opublikowano komunikat o słabych wynikach Facebooka i Instagrama. Co ważne, ta wiadomość spowodowała jeszcze większe straty w firmie.
Ostatecznie przyczyniły się one do utraty wartości rynkowej Mety o aż 80 miliardów dolarów (376 mld zł). Ceny akcji spadły z kolei do mniej niż jednej trzeciej poziomu z początku bieżącego roku.
Czytaj także: "Kontrola nad Facebookiem jak dyktatura". Udziałowiec krytykuje Zuckerberga i wypisuje się z zabawy
Dlaczego Facebook zwalnia swoich pracowników?
"The Wall Street Journal", powołując się na wewnętrzne źródło, poinformował o tym, jak zachowywał się Mark Zuckerberg podczas wtorkowej konferencji. Podobno wydawał się "przygnębiony" i sam stwierdził, że "jest odpowiedzialny za błędy firmy, a jego nadmierny optymizm co do jej rozwoju doprowadził do przerostu personelu".
Szefowa działu zasobów ludzkich w Metaverse, Lori Goler, poinformowała, że osoby, które stracą pracę, otrzymają odprawę o wysokości czterech miesięcznych wynagrodzeń – czytamy w "The Wall Street Journalu".
Meta poza 20 największymi firmami świata
Ze względu na duże spadki przychodów Meta zniknęła z listy 20 najbogatszych firm świata. Podjęliśmy ten temat w innym artykule w INNPoland. Na początku tego roku była na 6 miejscu, a pod koniec października spadła na 27. "Business Insider" podaje, że stało się to ze względu na rosnącą popularność TikToka.
Wygląda na to, że wielu użytkowników Facebooka przeniosło się właśnie na tę aplikację. Równocześnie Mark Zuckerberg, zamiast poprawić sytuację flagowego serwisu, swoją uwagę kieruje na tworzenie Metaverse, którego proces pochłonął już 15 mld dolarów, czyli ok. 70,5 mld zł.
Czytaj także: https://innpoland.pl/175565,akcje-meta-facebooka-20-proc-w-dol