Nowy wydatek dla właścicieli mieszkań. Rząd wyjaśnia, co zmieni się od 1 kwietnia

Natalia Bartnik
14 marca 2023, 16:41 • 1 minuta czytania
Obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej (świadectwa energetycznego) pojawi się już w kwietniu. Nie każdy zwrócił uwagę na to, że jego zasady się zmienią. Zobacz, jak wpłynie to na właścicieli nieruchomości.
Świadectwo charakterystyki energetycznej Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Zmiany w świadectwie charakterystyki energetycznej

Już 28 kwietnia 2023 r. wejdzie w życie nowelizacja przepisów dotyczących świadectwa charakterystyki energetycznej zwanego także świadectwem energetycznym. Na jej podstawie inwestor będzie musiał je załączać do:

Na stronie rządowej czytamy, że nie będzie to obowiązywało przy budynkach mieszkalnych o powierzchni zabudowy do 70 mkw, o ile powstały "do własnych celów mieszkaniowych". A więc wtedy, gdy właściciel nieruchomości jest równocześnie inwestorem, wybudował dom dla siebie i nie zamierza go sprzedawać.

Czytaj także: Ulga na Maryjkę. Stawiają figurki w domach, by uniknąć opłaty

Informacje w ogłoszeniu

Nowe przepisy dotyczą też tego, co musi się pojawić w reklamie i ogłoszeniu, które dotyczą sprzedaży lub najmu budynku bądź jego części. Konieczne będzie podanie:

Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub części budynku, czyli energii na potrzeby ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia, a w przypadku budynków niemieszkalnych również oświetlenia.Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Kto musi posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej?

Dokument trzeba sporządzić w sytuacji, gdy budynek lub jego część (np. lokal mieszkalny albo użytkowy) ma zostać sprzedany lub wynajęty.

Zasada nie obowiązuje względem osób wymienionych we fragmencie "Zmiany w świadectwie". Jest też zdjęta z inwestorów i właścicieli budynków:

Cena świadectwa energetycznego

O tym, ile będzie kosztować wydanie świadectwa energetycznego, pisaliśmy w innym artykule w INNPoland. W rozmowie z redakcją o cenach opowiedziała Eliza Kaczorowska, radczyni prawna w kancelarii Czupajło & Ciskowski Kancelaria Adwokacka. Koszty ekspertyz mogą się różnić. W przypadku domu jednorodzinnego może to być ok. 500 zł, ale przy innym budynku stawka może wynieść nawet 1,5 tys. zł.

Czytaj także: https://innpoland.pl/191444,oszczednosci-rzedu-2000-3000-zl-tarcza-solidarnosciowa-okiem-pkee