Wypowiedzenie umowy o pracę. Pobierz sprawdzony wzór w doc od ręki
Wypowiedzenie umowy o pracę , to po prostu pisemna rezygnacja z dalszej współpracy z obecnym pracodawcą. Wypowiedzenie ma prawo przedłożyć pracodawcy pracownik, ale pracodawca również może w ten sposób zwolnić pracownika.
Wypowiedzenie umowy o pracę - czym jest
Wypowiedzenie umowy o pracę jest jednostronnym aktem prawnym, który nie wymaga akceptacji drugiej strony. W języku prawnym akt ten określa się również mianem oświadczenia jednostronnego.
Przedłożenie go pracodawcy jest równoznaczne z tym, że pracownik dobrowolnie rezygnuje z wykonywania pracy na rzecz pracodawcy. Jeśli natomiast to pracodawca przedkłada wypowiedzenie umowy o prace pracownikowi, oznacza to dla niego zwolnienie z pracy.
Wypowiedzenie umowy o pracę - ważne informacje
Poniżej publikujemy najważniejsze informacje na temat wypowiedzenia umowy o pracę. W Polsce obowiązują różne rodzaje zawieranych umów zatrudnienia. Najczęściej osoby rozpoczynające pracę na podstawie takiej umowy mają do czynienia z umową o pracę na okres próbny. Istnieją określone przepisy dotyczące okresu wypowiedzenia w przypadku umowy o pracę na okres próbny:
- 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni;
- 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie;
- 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę różni się, gdy pomiędzy pracodawcą, a pracownikiem została zawarta umowa o pracę na czas określony. Wówczas obowiązują następujące terminy:
- 2 tygodnie, gdy pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
- 1 miesiąc, gdy pracownik był zatrudniony dłużej niż 6 miesięcy;
- 3 miesiące, gdy pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracodawca ma możliwość zawarcia z pracownikiem maksymalnie trzech umów o pracę na czas określony. Warto zaznaczyć, że łączny okres zatrudnienia na podstawie tego rodzaju umów nie może przekroczyć 33 miesięcy.
Po upływie tego okresu umowa o pracę na czas określony automatycznie przekształca się w umowę o pracę na czas nieokreślony. Dla obu stron umowy jest to ważna zasada, którą warto brać pod uwagę w kontekście planowania dłuższej współpracy zawodowej.
Wypowiedzenie umowy o pracę - jak napisać, co musi zawierać
Jeśli nie wiesz, jak prawidłowo napisać skuteczne wypowiedzenie umowy o pracę, to poniżej znajdziesz kompleksowe informacje na temat togo, jakie dane i punkty taki dokument musi zawierać. Oto najważniejsze elementy prawidłowo napisanego wypowiedzenia umowy o pracę:
- miejscowość i data
- dane pracownika - imię, nazwisko i adres
- dane pracodawcy
- nagłówek, np. “Wypowiedzenie umowy o pracę” lub “Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem”
- informacja o rozwiązaniu umowy wraz z podaniem daty zawarcia umowy, jej numeru (jeśli został nadany), stron, pomiędzy którymi została zawarta umowa i okresu wypowiedzenia
- podpis pracownika
- data i podpis osoby, która otrzymała wypowiedzenie
Warto pamiętać, że wypowiedzenie umowy o pracę składane przez pracownika na biurko pracodawcy, nie musi zawierać powodów złożenia takiego wypowiedzenia. Pracownik nie jest w żaden sposób zobowiązany do informowania o przyczynach podjęcia przez siebie decyzji o zwolnieniu z pracy, więc zerwaniu stosunku pracy z pracodawcą.
Wypowiedzenie umowy o pracę - sprawdzony wzór do pobrania w doc
Poniżej znajdziesz sprawdzony i przeanalizowany przez nas pod kątem prawnym wzór wypowiedzenia umowy o pracę, który jest gotowy do pobrania od ręki z pliku PDF i doc. W łatwy sposób możesz go wydrukować, a następnie uzupełnisz swoimi danymi celem przedłożenia go swojemu pracodawcy.
Czytaj także: https://innpoland.pl/132771,umowa-o-prace-zamiast-smieciowki-rusza-wielka-ofensywa-przeciwko-naginaniu-umow-zlecenWypowiedzenie umowy o pracę - odszkodowanie dla zwolnionego pracownika
Pracodawca ma prawo w każdej chwili wręczyć pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę, ale w wielu przypadkach warto znać podstawy uprawniające do ubiegania się o odszkodowanie dla zwolnionego pracownika. Pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie w przypadku zwolnienia z pracy, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia swoich podstawowych obowiązków względem zatrudnionego.
Przez takie naruszenie należy rozumieć:
- niewypłacenie pracownikowi pensji w terminie określonym w umowie
- niezapewnienie higienicznych i bezpiecznych warunków wykonywania pracy przez pracownika.
W takich drastycznych przypadkach mamy do czynienia z rozwiązaniem umowy o pracę ze skutkiem natychmiastowym, które podobnie jak wypowiedzenie umowy o pracę w trybie zwykłym, obwarowane jest koniecznością sporządzenia go na piśmie. Ma ono charakter oświadczenia jednostronnego.
Wypowiedzenie umowy o pracę, a porozumienie stron
Złożenie wypowiedzenia umowy o pracę, zarówno przez pracodawcę, jak i pracownika, może w konsekwencji prowadzić do koncyliacyjnych rozwiązań. Formą kompromisu może być podpisanie przez pracodawcę i pracownika rozwiązania umowy za porozumieniem stron.
W takim przypadku obie strony dochodząc do kompromisu w materii zakończenia współpracy, ustalają dokładną datę zakończenia świadczenia pracy na rzecz pracodawcy przez pracownika oraz inne, ważne szczegóły związane terminem wypłaty należnej pensji oraz wysokości ewentualnego uposażenia, gdy to pracodawca decyduje się zwolnić pracownika.