Morawiecki apeluje do Hołowni w sprawie kredytów. Żąda szybszej pracy
Mateusz Morawiecki, korzystając z mediów społecznościowych, zakomunikował, że złożył w sejmie projekt ustawy o wakacjach kredytowych 2024. Tego samego dnia, również w czwartek, zwrócił się do nowego marszałka Sejmu o sprawne procedowanie.
Wakacje kredytowe 2024 – projekt ustawy
Według premiera sejm powinien zająć się pracą nad projektem już w trakcie najbliższego posiedzenia Sejmu. Zgodnie z decyzją podjętą przez Szymona Hołownie, posłowie ponownie będą głosować w Sejmie w najbliższy wtorek, tj. 21 października 2023 roku.
Chcemy, by zawieszenie spłaty kredytu w 2024 r. było możliwe na takim samym zakresie jak w 2023 r. - czyli w jednym miesiącu w jednym kwartale. Taka możliwość przysługiwałaby tym kredytobiorcom, których kwota kapitału udzielonego kredytu była nie wyższa niż 400 tys. zł (warunkowo do kwoty 800 tys. zł). Oprócz tego możliwość będzie dostępna dla osób, których raty kredytu stanowią znaczącą część dochodu.
Premier w swoim wpisie zwrócił uwagę, że "odpowiedzialna polityka społeczna to taka, która tam, gdzie to możliwe, zapobiega ludzkim tragediom jeszcze zanim się wydarzą".
Premier apeluje do Hołowni o szybkie procedowanie
Premier Mateusz Morawiecki zdaje sobie sprawę, że partia, z której się wywodzi, nie ma obecnie większości w Sejmie. W związku z tym zdany jest na decyzje podejmowane przez parlamentarzystów demokratycznej opozycji. Posługując się swoimi mediami społeczności, ocenił, że projekt winien być procedowany w możliwe jak najszybszym terminie.
– Mamy do czynienia z poważnym wyzwaniem społecznym. Nie mamy czasu do stracenia, musimy działać, bo tysiące polskich rodzin nie może czekać – napisał Morawiecki.
Obóz Zjednoczonej Prawicy nie chce porzucić forsowanych przez siebie trzech projektów ustaw, wśród których są m.in. wakacje kredytowe 2024. Potwierdził to pełniący jeszcze obowiązki rzecznika rządu Piotr Müller w podanym programie Polskiego Radia
– Widzimy obecnie trzy rzeczy, które są konieczne i będą zgłaszane z poziomu rządu lub projektów poselskich. To trzy kwestie, które wymagają szybkich działań. Po pierwsze to projekt wakacji kredytowych, który jest przygotowany przez rząd. Po drugie projekt ustawowego zastosowania przez najbliższe pół roku zerowego VAT na żywność. Po trzecie zamrożenie cen energii elektrycznej, aby w styczniu do doszło do gwałtownego ich wzrostu – zakomunikował na antenie Muller.
Zdaniem polityków pełniących jeszcze swoje obowiązki w ramach rządu Mateusza Morawieckiego, podjęcie jak najszybszych prac nad projektem ma doprowadzić do "zabezpieczenia Polaków przed efektami inflacji".
Czytaj także: https://innpoland.pl/191297,nie-tylko-kredyty-oplaty-w-bankach-tez-pojda-w-gore-rzad-ma-problemWakacje kredytowe 2024 przedłużone
O tym, że wakacje kredytowe zostają, informowaliśmy na łamach INNPoland. Dzięki temu w przyszłym roku kredytobiorcy zaoszczędzą ponad 7 tys. zł. Oto konkretne wyliczenia.
Już pod koniec sierpnia 2023 r. premier Mateusz Morawiecki wspomniał, że rząd nie wyklucza wydłużenia wakacji kredytowych, jeśli będzie to konieczne. Niespełna miesiąc przed wyborami parlamentarnymi przyznał, że decyzja w tej sprawie już zapadła. – Wakacje kredytowe będą przedłużone na cały przyszły rok, ale będzie kryterium dochodowe – ogłosił we wrześniu premier na antenie Polsat News.
Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera, wyliczył, jaka będzie rata kredytu na 300 tys. udzielonego na 30 lat w kwietniu 2021 r. Są to szacunki oparte na założeniu, że WIBOR 3M będzie w dalszym ciągu spadał i w IV kwartale 2024 r. wyniesie 4 proc.