Takich paczkomatów nigdzie w Polsce nie spotkacie. Pierwsze miasto wprowadza nowe zasady

Marta Zinkiewicz
10 stycznia 2025, 10:41 • 1 minuta czytania
We Wrocławiu jest już ponad tysiąc paczkomatów. Miasto postanowiło zminimalizować ich negatywny wpływ na estetykę i funkcjonalność przestrzeni publicznej. We współpracy z firmą InPost i miejskimi instytucjami opracowało wytyczne dotyczące stawiania nowych automatów.
Regulacje dotyczą wyłącznie terenów gminnych, ponieważ miasto nie ma możliwości narzucenia zasad na gruntach prywatnych. Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Trudno w Polsce o osiedle, na którym nie stoi choćby jeden paczkomat. To z jednej strony ogromna wygoda, z drugiej gwałtowny wzrost ich liczby i czasem kontrowersyjne lokalizacje powodują, że niektóre środowiska chcą z nimi walczyć. 


Nowe zasady dotyczące paczkomatów we Wrocławiu

Na paczkomatową samowolkę nie zgadzają się mieszkańcy poszczególnych osiedli czy dzielnic. Teraz zasady dotyczące ich stawiania chce uregulować pierwsze polskie miasto. Wrocław chce przede wszystkim uporządkowanie lokalizacje automatów paczkowych. W związku z tym we współpracy z InPostem i miejskimi instytucjami opracował wytyczne, które są skierowane do wszystkich operatorów takich urządzeń.

"Automaty paczkowe nie wymagają pozwolenia na budowę ani nawet zgłoszenia. Jednocześnie stają się tak częstym (i widocznym) elementem krajobrazu, że od dawna widzieliśmy we Wrocławiu potrzebę regulacji zasad ich stawiania. Od 2021 roku pracowaliśmy z największym operatorem tych urządzeń w Polsce w celu określenia dobrych praktyk ich lokalizowania. Teraz poszliśmy krok dalej: mamy jednolite zasady dotyczące wszystkich operatorów" – mówi Michał Guz z biura prasowego Urzędu Miasta we Wrocławiu w rozmowie z gazetawroclawska.pl.

Czytaj także: https://innpoland.pl/209810,inpost-w-skandynawii-brzoska-wyda-na-to-1-mld-euro

Dokument nie ma charakteru prawnie wiążącego, stanowi zbiór dobrych praktyk, które mają na celu poprawę estetyki przestrzeni miejskiej i komfortu życia mieszkańców.

Wpływ paczkomatów na estetykę miejską

Wytyczne mają zminimalizować negatywny wpływ paczkomatów na estetykę oraz funkcjonalność przestrzeni publicznej. Oto najważniejsze zasady:

Czytaj także: https://innpoland.pl/210071,kurierzy-coraz-czesciej-trafiaja-w-skrytkach-paczkomatow-na-prezenty

Regulacje dotyczą wyłącznie terenów gminnych, ponieważ miasto nie ma możliwości narzucenia zasad na gruntach prywatnych. Władze zachęcają jednak do korzystania z tych wytycznych również na terenach nienależących do miasta.