W Warszawie kupisz odholowany samochód. Można dostać dobre marki

Natalia Bartnik
30 września 2022, 15:05 • 1 minuta czytania
Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie poinformował, że po raz kolejny wystawia na sprzedaż samochody odholowane. Oczywiście te, które wciąż nadają się do użytku. Zobacz, jakie modele kupisz tym razem.
W Warszawie po raz kolejny można kupić odholowany samochód Fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

W Warszawie kupisz odholowany samochód

Warszawski Zarząd Dróg Miejskich poinformował, że sprzedaje odholowane z ulic samochody. Akcję tego typu przeprowadza po raz trzeci. Wcześniej samochody były przeważnie złomowane, bo nie nadawały się już do użytku.

Tym razem aut jest 47, z czego 11 było wystawionych już wcześniej. Wśród nich znajdują się takie marki jak BMW, Mercedes, Dodge, Nissan czy Audi. Samochody przechodzą na własność miasta, jeśli w ciągu 6 miesięcy od dnia odholowania nie zgłosi się po nie właściciel.

Czytaj także: Na polskiego elektryka jeszcze poczekamy. Teren pod fabrykę ciągle nie zmienił właściciela

Jakie auto możesz kupić?

ZDM w Warszawie udostępnia tym razem 47 aut. Poniżej przedstawiamy wybrane modele wraz z cenami wywoławczymi, których wysokość ustalił rzeczoznawca. Kwoty zostały podane w brutto.

Samochody można oglądać w dwóch turach: 4 i 11 października w godzinach 9-14 na terenie warszawskiej bazy ZDM przy ul. Gołdapskiej 7 (dzielnica Białołęka). Wcześniej należy uzgodnić wizytę z pracownikami ZDM. Oferty z proponowanymi cenami można składać do 14 października (piątek) do godz. 15. 

Kiedy samochód może zostać sprzedany?

Zgodnie z art. 130a Prawa o ruchu drogowym nie dotyczy to aut, które zostały odholowane spod zakazu parkowania. Własnością miasta stają się te, których dotyczy procedura art. 50a PoRD. Są to pojazdy bez tablic rejestracyjnych oraz takie, których stan wskazuje, że nie są używane. Właściciel ma od tego momentu 6 miesięcy, aby zgłosić się po samochód.

Jeśli to nie nastąpi, pojazd z mocy ustawy staje się automatycznie własnością miasta. Dostępne modele są więc w takim stanie, że spokojnie mogą wrócić na drogi.

Opłaty za holowanie

Jak pisaliśmy w innym artykule w INNPoland, w 2018 r. Prokuratura Krajowa oskarżyła samorządy o nieproporcjonalnie wysokie opłaty za holowanie samochodu i przechowywanie go na policyjnym parkingu.

Jak pisała "Rzeczpospolita", o kwotach decydowało "zapewnienie dochodów jednostce samorządu terytorialnego i chęć zdyscyplinowania kierowców". Wóczas maksymalną stawką za odholowanie samochodu było 486 zł, a za przechowywanie go na parkingu – 40 zł.

Prokuratura Krajowa uznała postępowanie samorządów za niezgodne z przepisami ustawy "Prawo o ruchu drogowym" – pobierały maksymalne lub prawie maksymalne stawki.

Czytaj także: https://innpoland.pl/136483,uwazaj-gdzie-zostawiasz-rower-auto-czy-skuter-straze-miejskie-moga-w-majestacie-prawa-zdzierac-z-nas-coraz-wiecej