Cztery miliardy dolarów na polski projekt. USA chcą pomóc Obajtkowi
Miliardy od USA na polski projekt energetyczny
USA deklarują wsparcie finansowe dla polskiego projektu, który ma być ważnym krokiem w rozwoju energetyki nad Wisłą. W poniedziałek 17 kwietnia szczegóły tego zaangażowania zdradził ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.
– Amerykański EXIM Bank deklaruje 3 mld dol., a agencja Development Finance Corporation (DFC) – 1 mld dol. na rozwój reaktorów BWRX–300 w Polsce przez spółkę Orlen Synthos Green Energy – oznajmił ambasador, cytowany przez Onet.
Zatem łącznie wsparcie ze strony USA dla Polski na mały atom będzie opiewało na 4 mld dolarów. W poniedziałek zostały podpisane listy intencyjne w tej sprawie.
– Polska potrzebuje nowych rozwiązań energetycznych, by ochronić się przez wpływami Rosji, by spełnić zobowiązania klimatyczne i napędzać rozwój gospodarki. Firma GE Hitachi to zaufany partner, który może dostarczyć takie rozwiązania – ocenił Brzezinski.
Jeszcze dziś Orlen przedstawi pierwsze lokalizacje reaktorów
Głos w sprawie planowanej inwestycji zabrał również prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, który był obecny na uroczystości podpisania listów intencyjnych. Zapewnił, że jeszcze w poniedziałek zostaną wskazane pierwsze wstępne lokalizacje dla reaktorów BMRX–300.
Jak dodał, te miejsca będą musiały zostać poddane badaniom, które potrwają około 2 lata. Kolejne lokalizacje mają zostać ujawnione pod koniec 2023 r. Za projekt dwóch pierwszych elektrowni z reaktorami BMRX–300 odpowiada GE Hitachi Nuclear Energy (GEH).
Tak Amerykanie inwestują w Polsce
Przy okazji wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Polsce tuż przed pierwszą rocznicą wybuchu wojny w Ukrainie redakcja INNPoland.pl, postanowiła sprawdzić, w które sektory najchętniej inwestują Amerykanie. Wartość inwestycji przedsiębiorstw amerykańskich w Polsce wynosi już 26 mld dolarów i stanowi 12 proc. wszystkich zagranicznych inwestycji w naszym kraju. – Firmy amerykańskie to druga, po przedsiębiorstwach niemieckich, najważniejsza grupa inwestorów zagranicznych – przekonywała główna ekonomistka AmCham dr hab. Eliza Przeździecka w rozmowie z PAP.
W ostatnich latach wzrosła obecność amerykańskiego biznesu w takich dziedzinach jak energetyka, logistyka czy IT. W gronie 10 największych inwestorów amerykańskich są m.in. Giorgi Global Holding, Amazon Com. Inc, Procter & Gamble Co, Warner Bros. Discovery Inc i Mondelez International Inc.
Jak się okazuje, prawie połowa amerykańskiego kapitału jest ulokowana w polskim przemyśle. Pod względem aktywów najbardziej rozwinięte są zakłady produkujące części i akcesoria na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego i lotniczego. Z kolei w branży z oprogramowaniem działa aż 137 amerykańskich przedsiębiorstw.