PKP zmienia rozkład jazdy pociągów. Sprawdź, co i kiedy zmieni się na kolei
PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) ogłosiły plany wprowadzenia ważnych zmian w rozkładach jazdy pociągów. Najważniejsze z nich dotyczą mieszkańców województw: Lubelskiego, Podlaskiego i Świętokrzyskiego.
Zmiana rozkładu jazdy pociągów PKP
Nowe połączenia oraz dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się przystanki stają się rzeczywistością. Województwo lubelskie otrzyma nowy przystanek na linii kolejowej Łuków - Lublin Północny. Mieszkańcy zyskają dostęp do nowego przystanku w Łagiewnikach, znajdującym się pomiędzy Ciecierzynem a Rudnikiem. To istotne udogodnienie dla podróżujących na tej trasie, którzy będą mieli możliwość korzystania z nowego punktu przesiadkowego.
Podobne udogodnienia czekają na mieszkańców Podlasia. Wkrótce zostanie oddany do użytku nowy przystanek Gregorowce Południowe, który znajduje się na linii kolejowej Białystok - Czeremcha. To ważne połączenie, które umożliwi jeszcze lepszą komunikację między miastem Białystok a okolicznymi miejscowościami. Co więcej, również ten przystanek został dostosowany do potrzeb podróżujących z ograniczeniami ruchowymi, co stanowi krok w kierunku bardziej dostępnej i przyjaznej infrastruktury kolejowej.
Województwo świętokrzyskie również doczeka się ważnych zmian w rozkładach jazdy pociągów. Od 12 listopada pociągi powrócą na trasę Włoszczowice – Busko-Zdrój. To dobra wiadomość dla mieszkańców tych regionów, którzy będą mieli ułatwiony dostęp do komunikacji kolejowej. Powrót pociągów na tę trasę może przyczynić się do zwiększenia dostępności usług transportu publicznego.
Podróż pociągiem na trasie Warszawa Zachodnia – Kraków
Korektę w obowiązującym rozkładzie jazdy odczują pasażerowie przemieszczający się pomiędzy Warszawą Zachodnią a Krakowem. Od 12 listopada 2023 roku najszybszy skład pokona tę trasę w ciągu 2 godzin i 8 minut. Wcześniej pokonanie tego dystansu składom Pendolino zajmowało to 2 godziny i 21 minut.
Pierwszy pociąg z Warszawy Zachodniej do Krakowa Głównego wyrusza o godzinie 06:02 rano, co daje pasażerom możliwość rozpoczęcia podróży wcześnie rano, aby wykorzystać pełny dzień w swoim celu podróży. Średnio na trasie pomiędzy Krakowem Głównym a Warszawą kursuje 18 pociągów dziennie. Ostatni pociąg na tej trasie odjeżdża z Warszawy Zachodniej o godzinie 23:02.
Opóźnienia pociągów PKP
Na łamach INNPoland wielokrotnie informowaliśmy o opóźnieniach pociągów PKP. Podróże pociągami w Polsce nie należą do najłatwiejszych. Z danych Urzędu Transportu Kolejowego (UTK) wynika, że w czerwcu 2022 r. na czas do stacji końcowej przyjechało tylko 61,4 proc. pociągów PKP Intercity. Opóźnienia idące w setki minut to już standardowy widok na tablicy na peronie.
Pasażerowie są wyjątkowo sfrustrowani wakacyjnymi opóźnieniami. "Takie tam na luzaczku 120 min opóźnienia Wrocław-Olsztyn" - czytamy w komentarzu z minionego weekendu opublikowanym przez pasażera na grupie na Facebooku, na której ludzie wymieniają się doświadczeniami w trakcie podróży pociągami. Z jego wpisu wynika, że opóźnienie wynosiło ostatecznie 195 min.