Duże zmiany u dużego operatora. W tych powiatach już ruszyła rewolucja

Maria Glinka
04 listopada 2023, 13:44 • 1 minuta czytania
Orange rozpoczęło wyłączenie sieci 3G. Biuro prasowe informuje, że "odłączenia sięgają na coraz dalsze rejony". W listopadzie rewolucja obejmie powiaty woj. łódzkiego. Właściciele starszych telefonów muszą przygotować się na problemy.
Orange wyłącza sieć 3G, co może być problematyczne dla niektórych użytkowników. Fot. Pixabay/Pexels
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Orange wyłącza sieć 3G. Te powiaty dotknie rewolucja

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Orange kontynuuje wyłączanie sieci 3G. "Odłączenia sięgają na coraz dalsze rejony, prace cały czas trwają" – wskazuje biuro prasowe pomarańczowego operatora w komunikacie przesłanym do TVN24.


Przedstawiciele Orange tłumaczą, że "to ogromne przedsięwzięcie zarówno technologiczne, jak i logistyczne, ale wszystko ruszyło zgodnie z zapowiedziami".

We wrześniu 2023 r. Orange rozpoczęło wyłączanie sieci 3G w powiatach pilskim, złotowskim, wałeckim, wieruszowskim, wieluńskim i pajęczańskim. Do końca października udało się zamknąć ten proces w powiatach wieruszowskim, wieluńskim, pajęczańskim, złotowskim oraz częściowo w pilskim i wałeckim.

Biuro prasowe tłumaczy, że od początku listopada trwają prace w powiatach sieradzkim, zduńskowolskim i "w pobliskich obszarach". Orange planuje zakończenie tej technologicznej rewolucji w całej Polsce do końca 2025 r.

Orange to niejedyny operator, który wyłącza sieć 3G. T–Mobile zakończyło świadczenie usług w tej sieci w II kwartale 2023 r. Zostało jeszcze kilka niewielkich obszarów, w których sieć 3G ma zostać wyłączona do końca tego roku. Z kolei Plus informuje, że na razie nie planuje odłączanie sieci 3G. W sieci Play również nie zapadła decyzja w tej sprawie.

3G to sieć mobilna, która gwarantowała lepszą jakość rozmów i dostęp do internetu mobilnego z prędkością 7,2 Mb/s. Jednak wraz z rozwojem technologicznym, ta generacja okazała się niewystarczająca. Celem wyłączenia sieci 3G, jak tłumaczy Orange, jest "zwiększenie pojemności sieci 4G/LTE, co dla klientów oznacza lepszą jakość połączeń".

Jakie telefony trzeba wymienić?

Wyłączenie sieci 3G może być problematyczne dla użytkowników. Jak już informowaliśmy w INNPoland.pl, niektóre starsze modele telefonów mogą być wręcz bezużyteczne.

Po wyłączeniu sieci 3G użytkownicy starszych urządzeń będą wciąż mieli dostęp do sieci 2G, która obsługuje połączenia i SMS’y, ale też np. terminale płatnicze. W praktyce oznacza to, że po wyłączeniu sieci nie skorzystamy z Internetu, bez zakupu nowego telefonu.

Na liście modeli, które korzystają z sieci 3G, figurują takie jak:

Do przejścia na 4G potrzebny jest telefon albo smartfon z opcją połączenia w technologii VoLTE oraz posiadanie karty SIM 4G LTE/USIM/eSIM. Właściciele starszych modeli będą zatem zmuszeni do zakupu nowego sprzętu. Ceny nowych telefonów przystosowanych do sieci 4G wahają się od 200 do 300 zł.

Jeśli zdecydujemy się na taki zakup, to nie powinniśmy wyrzucać dotychczasowych urządzeń. Jak już pisaliśmy w INNPoland.pl, stare modele telefonów cieszą się ogromną popularnością wśród kolekcjonerów. Poszukują takich okazów jak m.in. Nokia 6210 czy Siemens S6. Są w stanie za nie zapłacić nawet kilkaset złotych.