Polski rynek gazu ma prezent od KE. Z unijnego skarbca dostaniemy miliardy
- Komisja Europejska zatwierdziła program mający wesprzeć polski rynek gazu
- Na wniosek rządu otrzymamy aż 3 mld euro (prawie 14 mld zł)
- To jedno z działań KE służących wspieraniu firm, jakie działają na rynku gazu, w kontekście wojny Rosji z Ukrainą
Polski rynek gazu dostanie wsparcie od Komisji Europejskiej
Jakiś czas temu do Komisji Europejskiej wpłynął wniosek o przyznaniu programu wsparcia dla firm działających na polskim rynku gazu. 22 grudnia KE na swojej stronie internetowej opublikowała informację, że KE przychyliło się do prośby i Polska otrzyma kwotę o wysokości 3 mld euro (ok. 14 mld zł).
Naszemu rynkowi gazu przyznano pieniądze z tytułu wspierania przez KE firm, które działają na nim w kontekście wojny Rosji z Ukrainą. Uzasadnienie decyzji zostało podane w serwisie ec.europa.eu.
Komisja stwierdziła, że polski program jest konieczny, odpowiedni i proporcjonalny [do tego – red.], aby zaradzić poważnym zaburzeniom w gospodarce państwa członkowskiego, zgodnie z art. 107 ust. 3 lit. b) TFUE i warunkami określonymi w tymczasowych ramach kryzysowych. Na tej podstawie Komisja zatwierdziła środek pomocy zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa.
Kto skorzysta ze wsparcia KE?
Z tej formy pomocy będą mogły skorzystać małe i średnie przedsiębiorstwa oraz duże firmy, a w szczególności sprzedawcy i podmioty, które są prawnie zobowiązane do sprzedaży gazu ziemnego na rynku giełdowym. Wyłączono z tego instytucje kredytowe oraz finansowe.
Udzielaniem i administrowaniem pieniędzy KE zajmie się Bank Gospodarstwa Krajowego, który wypłaci je w formie pożyczek preferencyjnych. Jakie kwoty dostaną firmy? Zgodnie z decyzją będzie to:
- 15 proc. średniego całkowitego rocznego obrotu wyliczonego na podstawie ostatnich 3 zamkniętych okresów rozliczeniowych
lub
- 50 proc. kosztów energii poniesionych w czasie 12 miesięcy poprzedzających termin złożenia wniosku.
Na stronie KE znajdujemy też informację o pewnym wyjątku dla niektórych przedsiębiorców.
Wyjątkowo, gdy beneficjenci mogą należycie uzasadnić, że działają w sektorach szczególnie dotkniętych bezpośrednimi lub pośrednimi skutkami obecnego kryzysu, takich jak w tym przypadku rynek gazu, kwota pożyczki może zostać zwiększona o okres (i) 12-miesięczny dla dużych przedsiębiorstw, które muszą zapewnić zabezpieczenia finansowe działalności handlowej na rynkach energii, w celu pokrycia potrzeb płynnościowych wynikających z tej działalności; oraz (ii) 6 miesięcy zarówno dla MŚP, jak i dużych przedsiębiorstw, w celu pokrycia ogólnych potrzeb w zakresie płynności.
Serwis ec.europa.eu opublikował wypowiedź Margrethe Vestager, wiceprzewodniczącej wykonawczej Komisji Europejskiej, na temat jej decyzji.
Dzięki programowi o wartości 3 mld euro Polska zapewni wystarczającą płynność spółkom działającym na polskim rynku gazu, które potrzebują wsparcia w tej trudnej sytuacji.
Czytaj także: Koniec tego dobrego? Rząd PiS podpadł KE także w sprawie Tarczy Antyinflacyjnej
Maksymalna cena gazu
Pod koniec listopada KE podała propozycję limitu ceny gazu na 2023 r., o czym pisaliśmy w innym artykule w INNPoland. Premier Morawiecki oraz ministerka Moskwa uznali, że 275 euro za MWh to za wysoka kwota. Wypowiedź Moskwy w tej sprawie zacytowała Polska Agencja Prasowa.
Tę propozycję, która pojawiła się przedwczoraj – traktujemy ją jako żart. Trudno poważnie do niej podejść. Większość państw, które przygotowywały propozycję ceny maksymalnej na gaz jeszcze miesiące temu (...) właśnie tak się dziś wypowie. Oczekujemy, że zostaniemy poważnie potraktowani.Czytaj także: https://innpoland.pl/188221,polskie-kpo-podpis-komisji-europejskiej